Kalėdos – ypatingas metų laikas, kai norisi jaukumo, artumo ir bent šiek tiek stebuklo. Tradiciškai Kalėdų laikotarpis asocijuojasi su baltu sniegu, šerkšnu ant langų ir žiemišku peizažu. Tačiau pastaruoju metu gamta mus dažnai nustebina visai kitokia nuotaika – vietoj sniego pasitaiko lietus, o vietoj šaltuko dažnai tenka matyti termometro stulpelį virš nulio. Tad kokie gi orai per Kalėdas yra įprasti Lietuvoje ir kitose pasaulio vietose?
Baltos Kalėdos – realybė ar nostalgija?
Snieguotos Kalėdos – tai vaizdinys, kuris daugelio mūsų mintyse įsitvirtino dar nuo vaikystės. Šį įvaizdį stiprina literatūra, filmai ir net žiemos švenčių tradicijos. Dar prieš kelis dešimtmečius baltos Kalėdos Lietuvoje buvo beveik garantuotos. Tačiau šiuolaikinė statistika rodo visai kitokį vaizdą – sniego tikimybė Kalėdų laikotarpiu šiandien siekia vos 40–50 procentų. Kitaip tariant, vos kas antrą šventę galime tikėtis balto peizažo.
Per pastaruosius dešimtmečius klimato kaita akivaizdžiai pakeitė žiemų pobūdį Lietuvoje. Švelnesnės ir trumpesnės žiemos tapo įprastu reiškiniu, todėl baltų Kalėdų laukimas primena loteriją – niekada nežinai, ar šįkart laimėsi.
Kalėdų orų statistika Lietuvoje
Jeigu pažvelgtume į pastarojo dešimtmečio Kalėdų laikotarpio orų statistiką Lietuvoje, pamatytume, kad baltos Kalėdos vis rečiau tampa realybe. Štai keli iškalbingi pavyzdžiai:
2017-ųjų Kalėdos buvo apniukusios ir drėgnos, su vos kelių laipsnių šalčiu vietomis, o daug kur – pliusine temperatūra.
2019 metais dauguma Lietuvos regionų Kalėdas sutiko be sniego. Temperatūra svyravo nuo 0 iki +3 °C, o krituliai dažniausiai buvo lietaus arba šlapdribos pavidalu.
2021 metais situacija buvo priešinga – beveik visa Lietuva pasidengė sniegu, o temperatūra nukrito net iki -10 °C. Tokios šventės vis dar įkvepia vilties, kad baltos Kalėdos dar ne visiškai dingusios iš mūsų krašto.
Tendencijos rodo, kad Kalėdų orai Lietuvoje tampa vis švelnesni, o tikimybė pamatyti sniegą – vis mažesnė.
Kalėdų orai pasaulyje
Lietuvoje Kalėdų metu sniegas tampa neprognozuojama prabanga, o kitos pasaulio šalys šią šventę švenčia visiškai kitaip. Australijoje Kalėdos vyksta vidurvasarį, todėl žmonės jas švenčia paplūdimiuose, gurkšnodami šaltus gėrimus po kaitria saule.
Tuo tarpu Šiaurės Europoje ir Kanadoje sniegas yra beveik garantuotas. Pavyzdžiui, Suomijoje Kalėdos beveik visada baltos, o šventinė nuotaika užpildyta pasakišku žiemos grožiu. JAV situacija labai įvairi: šiaurinėse valstijose, kaip Niujorke ar Minesotoje, dažnai būna snieguota, tačiau pietuose, tokiose kaip Florida, Kalėdos labiau primena vasarą nei žiemą.
Ar dar galime tikėtis baltų Kalėdų?
Mokslininkų prognozės dėl žiemų ateityje nėra itin optimistinės. Klimato atšilimas daro didelę įtaką sezonų kaitai, todėl žiemos Lietuvoje tampa trumpesnės, o sniego tikimybė – vis mažesnė. Nepaisant to, žiemos vis dar išlieka nenuspėjamos, o gamta kartais gali nustebinti netikėtais šalčiais ir gausiu sniegu.
Svarbiausia atminti, kad šventinė Kalėdų nuotaika nepriklauso nuo oro. Baltos Kalėdos – graži tradicija, tačiau tikroji šventės esmė slypi šiltuose santykiuose su artimaisiais, jaukiuose vakaruose ir džiaugsme, kurį sukuriame patys.
Kaip kurti Kalėdinę nuotaiką, nepaisant oro?
Jei už lango pilka ir šlapia, tai dar nereiškia, kad Kalėdos bus niūrios. Štai keletas idėjų, kaip susikurti šventinę atmosferą:
Papuoškite namus girliandomis, žvakėmis ir eglute – šviesa ir spalvos visada padeda sukurti jaukumą.
Įsijunkite mėgstamas Kalėdų dainas ar filmus – šventinės melodijos ir istorijos visuomet pakelia nuotaiką.
Kepkite imbierinius sausainius ar kitas šventines gėrybes – namuose pasklidęs kepinių kvapas neabejotinai primins šventes.
Organizuokite šventinius užsiėmimus su šeima ar draugais – stalo žaidimai, filmų vakarai ar rankų darbo dovanų gamyba gali tapti puikiu laiko praleidimu.
Nesvarbu, koks oras bus šiemet, Kalėdos vis tiek gali būti stebuklingos. Galbūt šiek tiek kitokios nei įprasta, bet ne mažiau ypatingos. Juk tikroji Kalėdų magija slypi ne gamtoje, o mumyse.